Zrušení pojistky na auto


Zrušení pojistky na auto se řídí základními pravidly, která je třeba dodržet, aby výpověď byla platná. Pojďme se společně podívat na co si dát pozor.

Zrušení pojistky na auto

Automobilové pojištění se dělí na dva základní druhy: povinné ručení a havarijní pojištění.

U povinného ručení máte pojištěnou „odpovědnost“ z provozu vozidla, při způsobení dopravní nehody tak pojišťovna platí tomu, který za to nemohl (škodu na Vašem autě sledy hradíte sami). U havarijního pojištění si pojišťujete své vozidlo a je úplně jedno, kdo způsobil dopravní nehodu.

Ukončit smlouvu můžete bez udání důvodu před výročím. Dopis musí být doručen minimálně 6 týdnů před novým pojistným obdobím.

Možností, jak zažádat o ukončení pojistné smlouvy je taky nesouhlasit s výší pojistného, a poté je nutné doručit výpověď do měsíce od obdržení složenky. Vypovědět smlouvu můžete také do dvou měsíců od sjednání, je to ochrana pro spotřebitele, aby nebyl donucen uzavřít něco z donucení a pak to nemohl vypovědět.

Další možností výpovědi je prodeji vozidla, kdy odešlete pojišťovně výpověď spolu s kupní smlouvou. Pojištění pak většinou zaniká ke dni doručení do pojišťovny, ne ke dni prodeje vozidla!! Pojistné, které Vám potom pojišťovna vrátí, se vztahuje k datu doručení. Možností je také uložení SPZ do depozitu, vozidlo je pak vyřazeno z evidence a nemusí platit pojistné, doporučujeme přiložit kopii VTP.

Vypovědět smlouvu můžete také při trvalém vyřazení vozidla z evidence. Je nutné vždy pojišťovně kromě výpovědi doručit vždy i další potvrzení (velký technický průkaz, potvrzení o ekologické likvidaci, doklad z vrakoviště).

Sdílejte článek s přáteli


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.