ČKP – jízda bez pojištění


V roce 2000 došlo k demonopolizaci trhu s povinným ručením. Povinné ručení tak přestalo být zakonným pojištěním, ale povinným smluvním. V důsledku to znamenalo, že musíte být pojištěni, ale můžete si vybrat z nabídek několika pojišťoven. Ruku v ruce s tím vznikla Česká kancelář pojistitelů (Čkp), která dostala za úkol několik specifických úkolů, všemi se v tomto článku nebudeme zabývat.

Všechna provozovaná vozidla musí být ze zákona pojištěna na odpovědnost z provozu vozidla. Databázi toho, zda a do kdy je vozidlo pojištěno provozuje Čkp, data ji předávají jednotlivé pojišťovny. V posledních letech se zvyšuje tlak na osoby, které si povinné ručení nesjednají. Zvyšují se pokuty a začal se platit příspěvek nepojištěného do garančního fondu, což je sankce za to, že neplatíte pojistné u jedné z pojišťoven. Nejedná se tedy o nahrazení pojistného, ale o pokutu. Osobám, které vlastní vozidlo, ale žádná pojišťovna za ně nedodala data do Čkp o sjedání pojištění, začne po 14-ti dnech (to je doba za kterou musíte sjednat nové pojištění, když Vám staré zanikne) nabíhat pokuta – příspěvek nepojištěného.

Přehled denních sazeb příspěvku nepojištěného do garančního fondu

Druh vozidla Sazba
Motocykl do 350ccm 20 Kč
Motocykl nad 350 ccm 30 Kč
Osobní auto do 1.850 ccm 50 Kč
Osobní auto nad 1.850 ccm 70 Kč
Autobus 160 Kč
Nákladní vozidlo do 12 tun 130 Kč
Tahač či nákladní vozidlo nad 12 tun 300 Kč
Spedciální vozidlo 80 Kč
Přípojné vozidlo do 3,5 tuny 30 Kč
Přípojné vozidlo 3,5 – 10 tun 130 Kč
Přípojné vozidlo nad 10 tun 300 Kč
Zemědělský a lesnický traktor a příp. vozidlo 40 Kč
Ostatní vozidla 60 Kč

Zdroj: Čkp

Pokud si vozidlo pojistíte například po měsíci a máte automobil o objemu 1498 ccm, zaplatíte 50×14= 700 Kč k tomu je nutno připočíst náklady na uplatnění a při nutnosti vymáhat příspěvek i náklady vymáhání. Po nějaké době Vám přijde Výzva od Čkp, pokud do 30 dnů nezareagujete a neprokážete, že je vozidlo již pojištěno nebo bylo vyřazeno z registru, obdržíte upomínku a následně bude u poplatek vymáhán i soudní cestou.

Sdílejte článek s přáteli


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.