Dluhopisy: Vyplatí se do nich investovat i v současnosti?


Dluhopisy jsou již desítky let jedním z nejčastějších způsobů investování jak mezi zkušenými investory, tak i méně zkušenými českými domácnostmi. Věčné dilema však stále představují otázky, do jakých dluhopisů se vyplatí investovat a zda jsou vůbec tou správnou volbou. Jak to tedy s investováním do dluhopisů je?

Dluhopisy jako investice

Nebojte se investice do dluhopisů

Dluhopisy jako nízkoriziková investice?

Dluhopisy představují dlouhodobé financování pro emitenty neboli společnosti, které je vydávají a nabízí veřejnosti. Při jejich koupi tak investujete své peníze se zárukou toho, že vám daný emitent peníze vrátí i se stanovenou odměnou neboli kupónem. Dluhopisy jsou navíc považovány za jedny z bezpečnějších typů investování s nízkým rizikem a hodí se tak do portfolia prakticky každému investorovi, a to i úplným začátečníkům. Vždy ale samozřejmě záleží na konkrétní společnosti, která dluhopisy vydává. Naletět v tomto odvětví rozhodně není problém.

Na trhu si tak můžete vybrat buď z dluhopisů vydávaných společnostmi nebo státem, přičemž máte na výběr i z různých délek splatnosti. Z jejich široké nabídky si tak vybere prakticky každý, kdo má zájem vložit své finance do méně rizikových investic. Vzhledem k tomu, že nízké riziko přináší i menší zhodnocení přichází i v úvahu brát dluhopisy spíše jako určitou podobu diverzifikace než hlavní investici.

Ne všechny dluhopisy jsou bezpečné a bez rizika

I přesto, že jsou dluhopisy považovány obecně za bezpečné a bezrizikové nemusí tomu tak být pokaždé. Největší riziko představují právě firemní dluhopisy vydávané novými nebo začínajícími společnostmi. Ty většinou sami nedosáhnou na půjčky u komerčních bank, a proto raději vsází na financování ze strany investorů. Ve většině případů můžeme počítat s tím, že podnikatelské záměry a plány do budoucna nebudou u těchto společností až tak slibné. V praxi se tak může stát, že investice do dluhopisů se vám nikdy nevrátí zpět a nově založená firma zkrachuje. Takto rizikové dluhopisy můžete najít především na inzertních webech.

Takovýmto dluhopisům se však dá vyhnout a není nic jednoduššího než si při jejich výběru danou společnost takzvaně pořádně proklepnout. Největší pozornost byste tak měli věnovat jak dané společnosti a její historii tak i osobám, které za ní stojí. Pokud se tedy dozvíte, že například spoluzakladatel společnosti již působil v několika dalších firmách, které skončily krachem je nasnadě dát od těchto dluhopisů ruce pryč. Větší jistotu však můžete získat při nákupu dluhopisů u bank, které ve většině nabízí nízkorizikové a prověřené dluhopisy. Další možností, jak si prověřit dané dluhopisy jsou i různé ratingy od prověřených agentur.

Vyplatí se investovat do státních dluhopisů?

Jednou z variant investování jsou i státní dluhopisy, které jsou většinou považovány za bezrizikové. Investoři u nich však nemůžou počítat s žádným vysokým zhodnocením. To nejnižší zhodnocení nabízí především první dva nabízené typy dluhopisů, a to reinvestiční a fixní státní dluhopisy. První typ nabízí investorům splatnost 6 let a fixní meziroční růst kupónu.

Naopak u fixních státních dluhopisů získáte pevně danou sazbu, která po celou dobu bude nehybná. Pokud však vezmeme v úvahu růst inflace jsou výnosy u těchto dluhopisů prakticky nulové. Nejvýhodnější jsou tak takzvané proti-inflační státní dluhopisy se splatností 6 let a pohyblivým kupónem v návaznosti na míru inflace.

Investování do dluhopisů je stále jednou z voleb jak pro začátečníky, tak i pro ostřílené investory. Ve většině případů však musíte počítat s relativně nízkým zhodnocením okolo 5–8 % p.a. Dluhopisy jsou tak vhodné především pro zmíněné rozložení rizika (diverzifikaci) ve vašem portfoliu.

Rozhodnutí, zda do dluhopisů investujete je samozřejmě pouze na vás. Na finančních trzích máte na výběr z dalších a možná i výhodnějších investic. Zajímá vás, zda se více vyplatí investovat do akcií nebo dluhopisů?

Sdílejte článek s přáteli


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.