Průvodce kryptoměnami – Jak začít?


S růstem cen kryptoměn se vždy objeví řada začínajících investorů, kteří by se rádi svezli na vlně rostoucích cen a popularitě kryptoměn. Problém ale bývá, že mnohdy dostatečně dobře nevědí, co to kryptoměny jsou, jak fungují a jak do nich zainvestovat.

Patříte i vy mezi tyto lidi? Tento článek je přesně pro vás, pokud i vy hledáte základní informace o kryptoměnách a zvažujete, zda do nich investovat.

Průvodce kryptoměnami

V článku naleznete řadu užitečných odkazů, které vám ve vzdělání v oblasti kryptoměn a samotném nákupu rozhodně pomohou. Pojďme začít pěkně od začátku.

Co jsou kryptoměny?

Kryptoměny jsou digitální měny, jakési „elektropeníze“, které vznikly za účelem zvýšení bezpečnosti a rychlosti plateb po celém světě.

Pokud je protistrana obchodu ochotna přijmout platbu např. v kryptoměně bitcoin (nejznámější a nejhodnotnější kryptoměna), mohou posloužit přesně tak jako klasické bezhotovostní peníze. Stejně tak jako rostou kurzy kryptoměn, tak přibývá obchodů, kde můžete platit např. se zmíněným Bitcoinem (BTC).

Faktu, že jsou kryptoměny virtuální (stejně tak jako většina klasických peněz), se vůbec nemusíte bát. Procesy které běží na pozadí jsou považovány za velice bezpečné a neprolomitelné.

Kryptoměny s sebou nesou řadu výhod:

  • Jsou decentralizované (nespravuje je žádná centrální banka, vláda apod.),
  • Jsou globálně dostupné (obchodujete, nakupujete odkudkoliv),
  • Jsou bezpečné (složité šifrování zajišťuje bezpečnost),
  • Transakce jsou rychlé, spolehlivé a hlavně transparentní. Každý může vidět proběhlé transkace v blockchainu („velká online účetní kniha“).

Výdělek z kryptoměn

Je možné díky kryptoměnám vydělat peníze?

Existují dva hlavní směry využívání kryptoměn. Buďto na ně můžete nahlížet jako na spolehlivé, relativně anonymní a rychlé platidlo, anebo jako na dlouhodobou investici.

Nejen na cenu Bitcoinu, ale všech kryptoměn, lze spekulovat, tedy obchodovat je.

Podstata je prostá… Např. očekáváte, že se kvůli značným pozitivním zprávám zvýší zájem o BTC. A tam, kde roste poptávka, pravděpodobně poroste i cena. Když se vaše nakoupené kryptoměny zhodnotí prodáte je a inkasujete zisk. Prodat je můžete kdy chcete, třeba za týden, nebo za 6 let. Záleží na vaši investiční strategii.

Základní přehled o tom, co to kryptoměny jsou již máte. Nicméně doporučujeme si toho o kryptoměnách načíst více. Kdo je připraven, není zaskočen! Přeci jenom je to investování a s tím se pojí určité riziko.

Kde kryptoměny získat?

Možností kde získat, respektive nakoupit kryptoměny je samozřejmě vícero. My si ukážeme jak to probíhá na jedné z nejvíce využívaných platforem v České republice – SimpleCoin. Detailní recenzi SimpleCoin směnárny si můžete přečíst zde.

Bitcoin

Nemusíte se ničeho bát. Nakonec uvidíte, že je to docela jednoduché a zvládne to každý (navíc vám ukážeme i šikovný video návod).

Jako první bude potřeba kryptoměnová peněženka

Předtím, než vůbec nějaké kryptoměny nakoupíte, musíte mít kde kryptoměny uschovat a k tomu je nezbytná speciální peněženka. Vašim kryptoměnám tím zaručíte bezpečnost.

Nejedná se o nic složitého, jen si stáhnete aplikaci do svého mobilu, zaregistrujete a máte založenou peněženku. Využít můžete například Wirex kryptoměnovou peněženku, která je jednoduchá na ovládání.

V peněžence budete moci uchovávat kryptoměny, a jednak k nim máte přístup, kdykoliv bude potřeba. Registrace je hotová během pár minut a vy budete zase o krok blíže uskutečnění prvního obchodu.

TIP: Pokud neradi čtete zde je kompletní videonávod – jak nakoupit kryptoměny. Během 3 minut uvidíte celý proces nákupu.

Samotný nákup kryptoměn

Celý nákup kryptoměn je velice rychlý. Běžně (v závislosti na bankovním spojení, státních svátcích apod.) trvá jen pár hodin.

  1. Jděte na stránky zmíněné směnárny SimpleCoin. Na stránce můžete rovnou vyplnit částku, e-mail atd.
  2. Jelikož zajisté plánujete nakupovat a prodávat častěji, rovnou se zaregistrujte. Stejně byste si zakládali účet později. Stačí kliknout vpravo nahoře na „registrovat“.
  3. Po registraci se ocitnete v platformě, kde vyplníte adresu peněženky (ta se vám vygeneruje ve vámi zvolené peněžence). Tato adresa se pak bude automatiky používat u všech budoucích transakcí.
  4. Po provedení nákupu kryptoměn vám přijde e-mailová zpráva s detaily objednávky. Tím se potvrdí vaše objednávka.
  5. Jako předposlední krok bude potřeba danou objednávku zaplatit. To proveďte podle informací z e-mailu.

POZOR: Může se stát, že od momentu vaší objednávky do chvíle uhrazení dojde k výrazné změně kurzu. Pak po vás SimpleCoin bude chtít akceptaci a potvrzení aktualizovaného kurzu. To je jen z důvodu ochrany před náhlými výkyvy cen.

  1. Nakonec už jen formální kontrola, že je vše na svém místě (v peněžence).

A váš první nákup kryptoměn byl uskutečněn!

Pokud byste rádi podrobnější informace k nakupování kryptoměn, můžete využít tento návod, kde je vše popsáno zase z jiného úhlu pohledu.

To je k investování do kryptoměn vše. Pokud by vás zajímalo něco dalšího, něco vám nebylo jasné, určitě nám napište své dotazy do komentáře. Rádi je zodpovíme.

Sdílejte článek s přáteli


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.