Devinkulace pojistného plnění, co to je?


Často se můžete setkat s termínem vinkulace, víte ovšem, co to znamená devinkulace pojistného plnění? V podstatě se jedná o opačný úkon než vinkulace.

Devinkulace – automobil – havarijní pojištění

Po nehodě by náhrada škody měla být vyplacena leasingové společnosti, na kterou máte sjednanou vinkulaci a platíte leasing. Pokud, ale uvedete vozidlo do původního stavu sami, případně Vámi domluvený servis, je potřeba mít potvrzení od leasingové společnosti, že náhradu škody můžete od pojišťovny obdržet Vy. Na stránkách Vaší leasingové společnosti jistě naleznete potřebný formulář, případně kontaktní linku, na které Vám sdělí podrobnosti a potvrzení Vám vystaví. Tento doklad následně předáte pojišťovně.

Devinkulace pojistného plnění– dům, byt

Po vzniklé škodě by náhrada škody měla být vyplacena bance, u které máte sjednaný hypoteční úvěr. Pokud, ale opravíte byt či dům po škodě do původního stavu sami, případně Vámi domluvení řemeslníci, je potřeba mít potvrzení od banky, že náhradu škody můžete od pojišťovny obdržet Vy. Na stránkách Vaší banky jistě naleznete potřebný formulář, případně kontaktní linku, na které Vám sdělí podrobnosti a potvrzení Vám vystaví. Tento doklad následně předáte pojišťovně.

O uvolnění vinkulace (devinkulaci) lze obvykle žádat při splnění následujících podmínek:

  • nájemce, dlužník má řádně uhrazeny veškeré splátky včetně příp. poplatků z prodlení splatných k datu této žádosti,
  • nájemce, dlužník má faktury za provedenou opravu vozidla v servisu, řemeslníků.

Sdílejte článek s přáteli


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.