Konec 100% hypoték v Čechách


Veškeré zvěsti o změnách na hypotéčním trhu se potvrdily. Od 1. října už není možné získat hypoteční úvěr ve výši 100 % LTV.

Může za to nařízení ČNB (Česká národní banka), které zpřísňuje podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů u všech bankovních společností na českém trhu. Od 1. října tak mohou banky poskytovat hypotéky v maximální výši 95% LTV.

Co je to LTV? LTV, pocházející z anglického loan to value, tedy poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti.

Konec 100% hypoték

Konec 100% hypoték

Co to bude tedy v praxi znamenat?

Pakliže se rozhodnete při koupi nemovitosti požádat o hypoteční úvěr, mějte na paměti, že budete muset doplatit ze své kapsy alespoň 5 % hodnoty dané nemovitosti.

Příklad. Tj. při koupi garsoniéry v hodnotě 1 milionu korun, vám banka poskytne maximálně 950 000 Kč a zbývajících 50 000 Kč budete muset doplatit ze svého.

Jednou z možností dofinancování ze svého je tak použití peněz ze stavebního spoření nebo například z jiného bankovního úvěru. Bohužel takové financování může být poměrně náročné na měsíční výdaje na splátky úvěru.

Nemilá čísla: České domácnosti dluží téměř 1.400 bilionu korun.

Nutno podotknout, že ačkoli ČNB stanovila maximální hranici 95 % LTV, některé z opatrnějších bankovních společností poskytují hypoteční úvěry například v maximální výši 90 % LTV.

Bohužel je jen otázkou času, kdy i hranice 90 % LTV bude skutečností u všech bankovních společností. Od 1. 4. 2017 má v plánu ČNB opět tuto hranici posunout, a to právě na 90 % LTV.

Co k tomu ČNB vede?

ČNB se snaží bojovat s rostoucí zadlužeností českých domácností a riziky, které s tím souvisejí. Nikdo nechceme, aby se opakovala hypoteční krize roku 2008. Ta nám však vzhledem k tempu ekonomického růstu v České republice alespoň prozatím určitě nehrozí.

Sdílejte článek s přáteli


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.