Podnikání při studiu – čím dřív začnete, tím líp


Existuje nespočet důvodů, proč se rozhodnout pro podnikání při studiu. Studenti mají obvykle hluboko do kapsy a tak možnost přijít si na nějakou korunu a ještě dělat, co člověka baví – je pravděpodobně tím nejlepším důvodem. Navíc nabyté zkušenosti z podnikání, ať už jde o komunikaci s úřady a klienty, vedení si vlastního účetnictví, fakturování a v neposlední řadě vyplnění prvního daňového přiznání, jsou nezaplatitelné a nezískáte je jinak než praxí. Řekněte mi jediný dobrý důvod, proč nenastartovat svou kariéru právě podnikáním?

Podnikání při studiu

Podnikání při studiu

Celý svět je s vámi, pokud se rozhodnete podnikat při studiu!

Při studiu máte často jistotu v bydlení a stravě u rodičů a vaše životní náklady jsou opravdu malé. Nemusíte se tak bát, že v případě neúspěchu nebudete mít, co do úst nebo že neuživíte rodinu. Proč tedy nezačít?

Je nespočet organizací, kde vám na počátku pomohou. Dnes jsou velmi populární například podnikatelské inkubátory, které najdeme prakticky v každém univerzitním městě. Ty pořádají časté semináře a přednášky o různorodých oblastech podnikání – od toho jak začít, jak se propagovat až po případný úspěšný exit. Také často nabízejí prostory pro vaši firmu za symbolickou cenu nebo právní poradenství.

Kreativita jede na maximum. Jste ve středu živého pulsujícího mechanismu jakým je každá vysoká škola, obklopeni lidmi, kteří chtějí to samé, co vy. Tvořit. Poznávat. Vydělávat. Vzdělávat se.

Dokonce i úřady vám při studiu poskytují nespočet výhod pro nastartování vašeho podnikání (viz. dále).

Jak tedy začít? Stačí tisícovka!

Nejdříve, a to je nejdůležitější, je zapotřebí si pořádně rozmyslet, v čem bych rád podnikal. Můžete dělat prakticky cokoli od oboru, ve kterém studujete (např. programování) nebo i rozjet něco úplně jiného (např. vyrábět plakáty na studentské akce, aniž byste byl grafik) – fantazii se meze nekladou.

Pak už jen stačí navštívit živnostenský úřad a nahlásit zahájení podnikání prostřednictvím Jednotného registračního formuláře. Je to jediný úřad, který musíte navštívit, protože ten už sám informuje zdravotní pojišťovnu, okresní správu sociálního zabezpečení i finanční úřad. Za udělení živnostenského oprávnění zaplatíte pouze cenu ve výši jednoho tisíce korun.

Samozřejmě si při studiu můžete založit i společnost s ručením omezeným (s.r.o.), ale pokud jste student, tak výhodnější (především z hlediska daní) pro vás bude právě živnost.

U některých samostatně výdělečných činností dokonce není potřeba zřizovat živnost při studiu, jde například o autorskou činnost (např. spisovatelé a hudebníci) nebo podnikání upravená zvláštními předpisy (např. daňoví poradci).

Sociální a zdravotní pojištění

Pokud se rozhodujete podnikat a nejste student, je důležité zvážit, zda se vám vůbec zřizovat živnost vyplatí. Na každého živnostníka se totiž vztahuje povinnost platit sociální a zdravotní pojištění. A to, řekněme si upřímně není úplně levné.

Minimální měsíční zálohy na sociální pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné (tj. nestudenty) pro rok 2016 činí pro vedlejší činnost 789 Kč, pro hlavní činnost 1 972 Kč a minimální měsíční zálohy na zdravotní pojištění činí 1 823 Kč.

Naštěstí, jako student se na vás vztahují jisté výhody.

U studenta do 26 let se považuje podnikání za vedlejší činnost, a proto nemusíte v prvním roce podnikání platit měsíční zálohy a v případě, že vaše příjmy po odpočtu výdajů nepřekročí za daný kalendářní rok, ve kterém jste podnikali, rozhodnou částku, tak nemusíte na sociálním pojištění státu odvést vůbec nic.

Pokud rozhodnou částku přesáhnete, začne se na vás vztahovat povinnost odvádět měsíční zálohy a každý rok po podání Přehledu vám bude podle dosaženého zisku z předchozího roku buď vrácen přeplatek na pojistném, anebo zbývající částku doplatíte.

A v případě zdravotního pojištění je také výhodné. Za studenta do 26 let platí zdravotní pojištění stát, a proto za první rok samostatné výdělečné činnosti nemusí toto pojištění odvádět (tzn., neplatí měsíční zálohy jako ostatní OSVČ). V dalších letech pak podnikající student hradí zálohy vypočtené podle skutečně dosaženého příjmu, které uvede v Přehledu o příjmech a výdajích.

Důležité je říct, že oběma institucím, tj. zdravotní pojišťovně i správě sociálního zabezpečení je nutné každoročně dodat Potvrzení o studiu.

Daně – sleva na studenta

Kromě výše zmíněných výhod a standardní slevy na poplatníka (24 840 Kč), může student také uplatnit při daňovém přiznání slevu na studenta, která pro letošek činí 4 020 Kč.

Stačí začít!

Tak teď už víte, že začít s podnikáním při studiu je hračka. Jako studenta se vás týká spousta výhod a byla by škoda jich nevyužít, pokud o podnikání, alespoň uvažujete. Tak tedy s chutí do toho!

Sdílejte článek s přáteli


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.