Jak si otevřít obchod s potravinami?


Rozhodli jste se, že si otevřete vlastní obchod s potravinami? Chcete prodávat biopotraviny, potraviny pouze z Česka, potraviny z farem a s jasným původem? Nebo klasický obchod s potravinami? Ať už tak nebo jinak, musíte si ohlídat zákony a vyhlášky a také obchod správně vybavit. Co musíte vědět, se dočtete v našem článku.

Začíná to živnostenským listem

Musíte si zařídit oprávnění k podnikání a také máte ohlašovací povinnost podle  § 3 zákona č. 110/1997 Sb., Oznámení provozovatele potravinářského podniku o zahájení/ukončení výkonu předmětu činnosti. To je registrační formulář, který se posílá na nejbližší územní inspektorát Státní zemědělské a potravinářské inspekce v místě podnikání.

Otevření obchodu s potravinami

Nevíte si rady s otevřením obchodu s potravinami?

Je nutné si před zahájením prodeje důkladně pročíst české předpisy, které zahrnují zákony, které se týkají prodeje potravin. Tyto předpisy najdete v platné Sbírce zákonů. Stejně tak důležité je si nastudovat nařízení Evropského parlamentu a Rady.

Zaměřte se na lokalitu

Pokud jste se rozhodli, že si otevřete vysněný obchod, nezapomeňte u toho přemýšlet a vše dostatečně probrat a zhodnotit všechny klady a zápory. První věcí, nad kterou budete muset přemýšlet, poté co jste si ujasnili, v čem chcete podnikat, je lokalita obchodu.

Správná lokalita je základem úspěchu. První co je potřeba rozhodnout je, zda bude obchod v rámci samostatný kamenný obchod nebo zda bude součástí obchodního centra nebo jiného obchodně zábavního centra nebo bude umístěn na letišti, nádraží nebo administrativní budovy.

Správnou lokalitu můžete odhalit tak, že se do ní vydáte a strávíte tam pár dní. Setkáte se s místními obyvateli, zjistíte jaký je stav konkurence, jaké jsou podmínky pro zařízení obchodu. Není dobré důvěřovat pouze realitním makléřům nebo developerům, kteří se snaží objekt pronajmout za každou cenu.

Vybavení obchodu

Vybavení prodejen je daleko jednodušší, když použijete regálové systémy. Díky regálům se dá obchod velmi dobře uspořádat tak, aby se v něm zákazník dobře vyznal, našel to co potřebuje a neodcházel z obchodu znechucený, že je chaoticky zařízený a on nenašel co potřeboval.

U vybírání regálového systému je potřeba myslet na několik parametrů, které pomáhají s výběr vhodného typu pro konkrétní obchod. Je nutné si uvědomit, jaké regály budou potřeba a také jejich nosnost. Trh nabízí několik typů regálů, ze kterých je možné vybírat. Jedná se o regály:

  • přístěnné,
  • oboustranné,
  • rohové,
  • prostorové.

Ze všech těchto regálů je možné vytvořit důmyslné regálové systémy, které jsou základní vybavení obchodů. Díky systémům vytvoříte plochy pro vystavení zboží a také místo, pro uskladnění zboží.

Správné rozmístění regálových systémů pak v obchodě vytvoří jednotlivá oddělení a také uličky, ve kterých bude zákazník procházet a nakupovat. Vybavte tak regálové systémy drážkovými panely, háčky, policemi různých velikostí, košíky nebo přepážkami.

Sdílejte článek s přáteli


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.