Odpočet úroků z hypotéky 2015


5/5 - (1 vote)

Máte hypotéku a slyšeli jste o odpočtu zaplacených úroků z daní? Prošli jsme pro Vás zákon o dani z příjmu a přehledně sepsali jak postupovat. Více v našem článku Odpočet úroků z hypotéky.

Odpočet úroků z hypotéky 2015

Každý rok, pokud máte hypoteční úvěr nebo úvěr ze stavebního spoření můžete využít daňové zvýhodnění a snížit si tak svou daňovou povinnost. Toto snížení platí jak pro OSVČ, tak pro zaměstnance. Nutnou podmínkou je přesáhnout příjem, který je vyšší než uplatitelná sleva na poplatníka. To platí jak pro zaměstnance, tak pro OSVČ.

Kdy použít odpočet úroků z hypotéky?

Odpočet úroků automaticky nezískáváte u každé hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Musíte především splnit podmínku, že hypotéka, případně úvěr ze stavebního spoření je použit na bytové potřeby. Což znamená, že nemovitost bude obydlena některou z blízkých osob. Například Vámi, Vašimi dětmi, rodiči, prarodiči…

Abyste si mohli uplatnit slevu, musíte být uvedeni na úvěrové smlouvě.

To samé platí, pokud úvěr použijete na opravy nebo údržbu. Na koupi pozemku se toto pravidlo vztahuje také, jen musíte do 4 let od uzavření smlouvy začít stavět nemovitost k bydlení. Pokud část nemovitosti pronajímáte nebo v ní podnikáte, uplatnit si můžete pouze poměrnou část určenou k vlastnímu bydlení. Zároveň je nutné splnit další podmínku. Abyste si mohli uplatnit slevu, musíte být uvedeni na úvěrové smlouvě jako žadatel, případně spolužadatel. Nezáleží na to, zda někomu hypotéku platíte, ale na tom, jestli jste účastníkem úvěru.

Snížení daně z příjmu pro více lidí

Odpočet úroků nemusí uplatňovat pouze jedna osoba. Pokud je na smlouvě více žadatelů, máte na výběr, buď celý odpočet uplatní jedna osoba, nebo všichni rovným dílem.

Kolik je odpočet daně z příjmů u úroků z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření?

Snížit své příjmy si můžete o zaplacené úroky (pozor na to, nesnižujete si příjmy o celou výši splátky, ale jen o část, kde platíte úroky, viz dále). Celková částka v jedné domácnosti je 300 000 korun, o které si můžete snížit své příjmy, tedy odečíst si ji z daní. Měsíčně to pak vychází na 25 000 korun, pokud neplatíte úroky celý rok.
Pokud vezmeme v úvahu 15% daň, pak 300 000 x 0,15 = 45 000,- to je částka, o kterou si můžete snížit placené daně. Kombinovat můžete více úvěrů, směrodatná je pouze výše úroků, a zda jste v jedné domácnosti.

Jak postupovat při podávání daňového přiznání

Od své banky obdržíte během ledna potvrzení o poskytnutém úvěru, kde bude uvedena výše úroků, které jste zaplatili. K daňovému přiznání se přikládá originál tohoto potvrzení. Pokud uplatňujete odpočet poprvé, pak je nutné přiložit i výpis z katastru nemovitostí.
Máte dotaz? Napište nám do komentářů.

Autor obrázku: Stegy

Sdílejte článek s přáteli


5/5 - (1 vote)
Comments
 1. 9 roky ago
  • 9 roky ago
 2. 9 roky ago
  • 9 roky ago
   • 8 roky ago
   • 8 roky ago
   • 8 roky ago
 3. 9 roky ago
 4. 8 roky ago
 5. 8 roky ago
 6. 8 roky ago
 7. 8 roky ago
 8. 8 roky ago
  • 8 roky ago

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *