Porodné od roku 2015 a porodné na druhé dítě


Porodné od roku 2015 projde s platností od 1.ledna mnoha změnami. POjďme si ty nejzásadnější ukázat. Možná vyjde porodné i na Vás.

Porodné od roku 2015

Od roku 2015 dochází je změně Zákonu o státní sociální podpoře – č. 117/1995 Sb. Do konce roku 2014 platilo, že dostávaly porodné pouze prvorodičky a musely se vejít do 2,4 násobku životního minima, aby jim byl nárok na porodné uznán.

Kde žádat o porodné

O porodné se žádá na úřadech práce, ale pozor, musí se jednat o pracoviště státní sociální podpory, což často bývá jinde, než je sídlo běžného úřadu práce. více na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – portal.mpsv.cz

Porodné na druhé dítě 2015

Zatímco u prvního dítěte částka porodného 13 tisíc korun zůstane beze změny, nově vznikne i nárok na porodné u druhého dítěte.
U druhého dítěte budete mít nárok na 10 tisíc korun.

Nárok na porodné 2015

Spolu se zavedením porodného na druhé dítě dochází také ke zvýšení koeficientu z 2,4násobku na 2,7násobek životního minima rodiny.

To znamená, že na porodné dosáhnou i lidé s vyššími příjmy.

Na porodné u prvního dítěte by tak od příštího roku měly dosáhnout domácnosti s čistým příjmem do 20 817 korun, u matky-samoživitelky do 13 176 korun. U druhého dítěte částka ještě vzroste díky započítání prvního dítěte do vypočítaní životního minima.

Do výpočtu porodného se rodičovský příspěvek nezapočítává. Nezapočítávají se tam ani žádné jiné dávky. Více informací zjistíte na svém úřadu.

Výše porodného v roce 2015

Jak jsme již zmiňovali výše, výše porodného pro rok 2015 je stanovena na 13 tisíc korun u prvního dítěte a 10 tisíc u druhého.

Sdílejte článek s přáteli


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.