Ztráta SPZ – co dělat při ztrátě SPZ


4.3/5 - (3 votes)

Ztratili jste SPZ od auta? Pak byste neměli vyjíždět s vozidlem na silnici a měli byste si rovnou dojít pro novou státní poznávací značku na úřad.

Ztráta SPZ

Pokud zjistíte, že jste ztratili SPZ během jízdy, pak nepokračujte v jízdě a vozidlo odstavte, dokud si neobstaráte SPZ novou. Policie Vám při jízdě bez pozdnávací značky může dát pokutu 5 až 10 tisíc korun a až na jeden rok Vám může odebrat řidičský průkaz. Tyto pokuty jsou vysoké z důvodu zneužívání jízdy bez SPZ, nejčastěji bezohlednými řidiči při průjezdech stacionárními radary nedovolenou rychlostí – snadno se tak daný řidič vyhne pokutě, neboť policie nedokáže identifikovat jejich totožnost.

Co dělat při ztrátě SPZ?

Pro novou SPZ si dojděte na příslušný úřad. Vezměte s sebou malý a velký technický průkaz od vozidla, kde Vám schází SPZ a také svůj občanský průkaz. Pokud ztratíte pouze jednu SPZ, vezměte druhou s sebou. Na úřadě by měla jednat vždy osoba oprávněná nebo s plnou mocí.

Můžete se také stavit na policii, kde Vám vystaví potvrzení o ztrátě.

Novou SPZ dostanete na počkání po vyplnění příslušné žádosti. Připravte si 450 korun u automobilu, 250 korun u přívěsu nebo motocyklu.

Odcizení SPZ – Krádež SPZ

Při odcizení SPZ je lepší tuto krádež nahlásit na policii. Vyhnete se tak případným problémům, pokud by někdo Vaši SPZ zneužil například na benzínové pumpě, kde by s Vaší značkou natankoval a pak ujel. Na kamerovém záznamu by pak byla vidět pouze Vaše SPZ a vy byste museli složitě vysvětlovat a dokazovat, že se sice jedná o Vaši SPZ, avšak ne na Vašem automobilu a že jste za volantem skutečně neseděl Vy něbo někdo z Vašich příbuzných a známých.

Sdílejte článek s přáteli


4.3/5 - (3 votes)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *