Státní dluhopisy jaro/léto (květen) 2014


A je to tu zase, od pondělí se budou prodávat státní spořící dluhopisy. Přinesou jednu novinku. Pojďmě se podívat, jak jsou výhodné.

Státní spořící dluhopisy

Státní dluhopisy obecně jsou považovány za jednu z nejbezpečnějších investic, jelikož stát prakticky nemůže zkrachovat, vždy může zdanit své občany, tomu také odpovídá výnos, který je nízký. Předpokládá se, že tyto emise státních dluhopisů pro občany jsou určitou alternativou ke „spořícím“ účtům v bankách. Rozdílů je několik, klíčový je ten, že pokud budete investovat do dluhopisů, nemůžete se jen tak rozhodnout, že půjčenou částku chcete zpět. Vždy jsou určeny pravidelné intervaly, kdy je možné požádat o předčasné splacení, ale jedná se o záležitost v řádu měsíců.
Minimální investovaná částka je 1.000 Kč. Investovat můžete do několika druhů dluhopisů.

5letý reinvestiční

Zakoupit ho můžete od 19.5 do 4.6. i když upisovací období bude  pro velký zájem ukončeno dříve. Dluhopis Vám bude přípsán na majetkový účet 12.6.2014, splacen bude 12.6.2019. Úroky jsou připisovány jednou ročně, je zde možnost předčasného splacení. Výnosy se Vám automaticky reinvestují, to znamená, že když vyděláte v prvním roce 1250 Kč, tak v dalším roce, se Vám bude úročit i tato částka připsaná v prvním roce. U tohoto typu dluhopisu se vyplatí držet ho až do konce, neboť v prvním roce obdržíte pouze 0,2 % úrok, taktéž v 2. roce, ve 3. roce výnos zvedne 0,5% , ve čtvrtém 2% a v posledním roce obdržíte prémii 6% a nominální hodnotu dluhopisu.

Maximální investice na jednu fyzickou osobu je 1 milion Kč.
Míra výnosnosti: 1,5% ročně po odečtení daní(při držbě dluhopisu do splatnosti).

7letý proti-inflační dluhopis

Zakoupit ho můžete od 19.5. do 4.6. i když upisovací období bude  pro velký zájem ukončeno dříve. Vám bude přípsán na majetkový účet 12.6.2014, splacen bude za 6 a půl roku  12.12.2020, nebude splacen za 7 let, protože se jedná o druhou tranši ( čti druhé vydání, druhou možnost zakoupení) zimního dluhopisu 2013. Úroky jsou reinvestovány dvakrát ročně( 12.6. a 12.12), je zde možnost předčasného splacení. U tohoto typu dluhopisu nelze dopředu určit jeho výnosnost, úročen bude sazbou 0,5 % ročně + míra inflace za dané pololetí. Po intervencích ČNB by inflace postupně měla narůstat a dosáhnout inflačního cíle 2%.  Investice je určitou spekulací na vývoj inflace, ovšem 6 a půl let je dlouhé období, a tak lze predikovat výnos kolem 2% dlouhodobě.

Maximální investice na jednu fyzickou osobu je 50 milionů Kč.

Míra výnosnosti: ???% ročně (při držbě dluhopisu do splatnosti)

Variabilně úročený dluhopis

Zakoupit ho můžete od 19.5. do 4.6. . i když upisovací období bude  pro velký zájem ukončeno dříve. Vám bude přípsán na majetkový účet 12.6.2014 splatnost není určena, bude záležet tedy na Vás, kdy požádáte o splacení. Úroky jsou reinvestovány dvakrát ročně( 12.6. a 12.12), je zde možnost předčasného splacení. U tohoto typu dluhopisu nelze dopředu určit jeho výnosnost, úročen bude sazbou PRIBOR 6M, což je sazba, za kterou si mezi sebou půjčují banky na českém mezibankovním trhu na šest měsíců. Aktuálně je sazba na 0,44 procentech ročně, každý den se ale mění a odráží stav ekonomiky, lze předpokládat, že v aktuálních podmínkách bude sazba na takto nízké úrovni celkem dlouhou dobu.  Zhruba ve druhé polovině výnosového období se k PRIBORU 6M ní připočítává marže, která postupně narůstá (naopak v prvních obdobích držení se marže od tržní sazby odečítá).

Maximální investice na jednu fyzickou osobu je 1milion Kč.

Míra výnosnosti: ???% ročně (při držbě dluhopisu do splatnosti)

Zakoupit dluhopis můžete na mnoha obchodních místech –  900 poboček České spořitelny, 224 poboček ČSOB, 397 poboček Komerční banky.

Výnosy státních dluhopisů nedosahují nijak závratných hodnot, lze je doporučit pro konzervativní občany, kteří nepotřebují peněžní prostředky čerpat flexibilně a zajímají se o vyšší výnos, než jaký jim nabízí spořicí účty.

Sdílejte článek s přáteli


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.