Refinancování úvěru ze stavebního spoření


Díky velmi nízkým sazbám u hypotečních úvěrů se stávají úvěry ze stavebního spoření a překlenovací úvěry relativně drahé. Proto se spousta lidí snaží hypotékou s nižší sazbou smazat dluh u stavební spořitelny. Spořitelny, zažívající v posledních letech restrikce ze strany státu a nyní i ze strany trhu, se snaží bránit a prakticky neumožnit předčasné splacení.

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) uvádí, že meziúvěr (překlenovací úvěr) nelze splatit bez předchozího souhlasu spořitelny. ČMSS tyto souhlasy ke standardnímu refinancování v současnosti prakticky nevydává, což je problém zejména pro klienty, kteří mají sjednanou úrokovou sazbu pevnou po celou dobu úvěru. Pokud máte sjednanou kratší fixaci, můžete úvěr splatit ke konci fixace. Splácet úvěr mimořádnou splátkou se příliš nevyplatí, protože je účtována sankce ve výši 5%.

U Stavební Spořitelny Modrá pyramida již podmínky pro předčasné splacení nejsou tak přísné. Klient může splatit úvěr i bez svolení Modré pyramidy, sankcionován je za to maximálně 2% z jistiny za každý započatý rok před koncem platnosti úrokové sazby. U starších smluv pozor na nutný souhlas s předčasným splacením, málo kdy Vám splacení bude povoleno. Další léčkou je zde poplatek za vyčíslení zůstatku úvěru, který činí neuvěřitelných 4.000 Kč, i po vyčíslení Vám může spořitelna odmítnout předčasné splacení.

Pro klienty Raiffeisen stavební spořitelny (RSTS) platí následující pravidla: Splacení překlenovacího úvěru je možné, u těch zajištěných nemovitostí a uzavřených po 1. 11. 2012 je sance vyčíslena na 5% (maximálně 30 tis. Korun).
Zpoplatněno je i vystavení potvrzení o výši dluhu, u překlenovacích úvěrů nezajištěných nemovitostí stojí 1 000 Kč, u úvěrů zajištěných nemovitostí stojí dle aktuálního sazebníku 5 000 Kč. Vypovězení smlouvy o stavebním spoření před uplynutím vázací doby je zpoplatněno 1 % z cílové částky, minimálně 500 Kč.

Stavební spořitelna České spořitelny (SSČS) umožňuje klientovi předčasné splacení. Na předčasné splacení úvěrů má podle aktuálních úvěrových podmínek klient nárok. Poplatky za předčasné splacení překlenovacího úvěru jsou různé. Sankce za předčasné splacení se pohybuje od 1% u úvěrů nezajištěných nemovitostí až po 6 % u těch, které zajištěné nemovitostí jsou a zbývá více jak 3 roky do konce vázací doby.
Ukončení smlouvy o stavebním spoření před uplynutím šestileté lhůty Vás bude stát 0,5 % cílové částky.

U Wüstenrot stavební spořitelny (WSS) jsou také podmínky velmi tvrdé, předčasné splacení povolují jen ve výjimečných případech (úmrtí, rozvod) a i pak se poplatek pohybuje mezi 3-5% procenty podle doby trvání úvěru u úvěrů zajištěných nemovitostí. U překlenovacích úvěrů od roku 2011 je poplatek 1% z mimořádné splátky. Také je zpoplatněno předčasné ukončení smlouvy před uplynutím šestiletého období – 0,9%

Sdílejte článek s přáteli


Comments
 1. 7 roky ago
  • 7 roky ago
 2. 7 roky ago
  • 7 roky ago
  • 6 roky ago
   • 6 roky ago
  • 4 roky ago

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.