Havarijní pojištění – srovnání


Havarijní pojištění není povinné a slouží jako doplněk k povinnému ručení. Pojištění poskytuje několik pojišťoven a my se podíváme, která se na co hodí, jaké má plusy a mínusy.

Cílem havarijního pojištění je nahradit škodu na Vašem vozidle, pokud jste dopravní nehodu zavinili sami nebo bylo vozidlo poničeno živly, neoprávněným užitím nebo Vám ho někdo odcizil.

Allianz

Nejvyšší slevu, jakou můžete u pojišťovny Allianz získat za bezeškodní průběh ( tzn.když nenahlásíte po určitou dobu pojišťovně škodu) je 50 % ze základního pojistného, této slevy dosáhnete po 10-ti letech bez nehod. Pojištění pokrývá nejvíce rizik ze všech pojišťoven, zahrnuto je i pojištění zemětřesení a poškození kabeláže zvířetem a poškození zaparkovaného vozidla zvířetem. Čelní sklo si ale musíte připojistit, stejně jako u většiny ostatních pojišťoven. Vozidlo musí být poprvé zaregistrováno po 1. 1. 1998. Jako jedna ze dvou pojišťoven pojišťuje auta bez omezení hodnoty, takže si můžete pojistit i velmi drahé vozy. Nutná je prohlídka u smluvní společnosti. Pokud bydlíte v Praze, nedoporučujeme pojišťovat si vozidlo u Allianz pojišťovny, neboť má velmi vysoká sazby pojistného, u některých typů může cena pojištění být i několika násebně (2x-6x) vyšší než u konkurence. Při vyšším množství škod může dosáhnout pojistné až dvou a půl násobku původního (beze slev) pojistného.

Axa pojišťovna

Axa poskytuje nejvyšší slevy za bezeškodní průběh, už za 5 let můžete mít slevu 60% ze základu. Pojištění se nevztahuje ani na jedno z rizik, které jsou vyjmenované u Allianz, všechny ostatní kryje. Další výhodou u Axy je možnost pojištění vozidla až 99 let starého, což je suverénně nejvíce z celého trhu. Maximální pojistná částka 3 miliony řadí pojišťovnu mezi ty lepší. Výhodou je nízké pojistné, které v některých případech je mezi 2-3 nejlevnějšími a možnost připojištění nadstandardní výbavy. Při vyšším množství škod může dosáhnout pojistné až dvou a půl násobku původního (beze slev) pojistného.

Havarijní pojištění srovnání

Česká pojišťovna

Nejvyšší slevy (50%) je možné dosáhnout po deseti letech beze škod. Pokud ale máte mnoho nehod, nemusíte se bát velkého zvýšení pojistného, nejhorší sazba, které můžete dosáhnout je rovna pojistnému beze slev. Na druhou stranu za každou nehodu, kterou způsobíte se Vám odečítá 36 měsíců bezeškodního průběhu (tzn. pojistné se navýší o 15 % základní částky), běžné bývá 24 měsíců. Vozidlo může být maximálně 20 let staré a pojistná částka může být maximálně 3 miliony korun. Pojištění se nevztahuje na střet se zvířetem (ale vztahuje se na střet se zvěří), zemětřesení, poškození kabeláže. Česká pojišťovna dokáže jako jediná pojistit všechny tovární značky vozidel. U většiny vozů nepatří k nejlevnějším, ale najdou se i výjimky. Výhodou je úrazové pojištění zdarma, nevýhodou fakt, že nejde převést bonus z povinného ručení.

Česká Podnikatelská Pojišťovna

Nejvyšší slevy (50%) je možné dosáhnout po deseti letech beze škod. Pokud ale máte mnoho nehod, nemusíte se bát velkého zvýšení pojistného, nejhorší sazba, které můžete dosáhnout je rovna pojistnému beze slev. Za každou nehodu, kterou způsobíte, se odečítá 24 bezeškodních měsíců. Pojištění se vztahuje na většinu rizik, vyjma zemětřesení a poškození zaparkovaného vozidla se vztahuje pouze na kabeláž. Maximální pojistná částka je dva miliony korun. Pojistit lze pravděpodobně všechna vozidla, některá vybraná až po dotazu. Cenou se pohybuje spíše výše.

ČSOB Pojišťovna

Má velmi jednoduchou kalkulaci, kde nezáleží na věku pojistníka, je tedy výhodné pro mladé, kteří jinde mají velké přirážky. O ceně rozhoduje pouze značka a místo bydliště. Dosáhnout lze slevy 50 % při deseti letech bez nehod. Při pojistné události ovšem odebírá 36 měsíců bezeškodního průběhu a při velkém počtu havárií Vám může vzrůst pojistné až na 200%. Pojištění se nevztahuje na zemětřesení, poškození zaparkovaného vozidla a poškození kabeláže zvěří. Nepojišťuje některé méně časté tovární značky a vozy starší 12-ti let. Maximální pojistná částka činí pouze 1,2 milionu korun. Cenou patří k nejlevnějším.

Generali

Maximálního bonusu 50% lze dosáhnout po 8 letech bezeškodního průběhu. Pokud máte mnoho nehod, nemusíte se bát velkého zvýšení pojistného, nejhorší sazba, které můžete dosáhnout je rovna pojistnému beze slev. Za každou nehodu, kterou způsobíte, se odečítá 24 bezeškodních měsíců. Pojištění se nevztahuje na zemětřesení, poškození zaparkovaného vozidla a poškození kabeláže zvěří. Maximální stáří vozu je 13 let, pojistná částka 1 milion korun. Pojišťuje většinu značek, některé jsou na posouzení pojišťovny. Cenou se pohybuje uprostřed trhu. Výhodou je nízké pojistné pro luxusní vozy. Ve variantě Minikasko se nepřiznává bonus.

Kooperativa

Stejně jako u ČSOB Pojišťovny nezáleží na věku pojistníka a navíc jako u jediné nezáleží na ceně vozidla (pojistné částce). Maximální sleva je 50 % po deseti letech bez nehod. Při velké četnosti nehod se nemusíte bát velkého zvýšení pojistného, nejhorší sazba, které můžete dosáhnout je rovna pojistnému beze slev. Za každou nehodu, kterou způsobíte, se odečítá 24 bezeškodních měsíců. Pojištění se nevztahuje na zemětřesení, poškození zaparkovaného vozidla zvířetem a poškození kabeláže. Pojištění výbuchu a požáru pouze u některých variant. Nepojišťuje některé luxusní značky. Vozidlo musí být poprvé zaregistrováno po 1. 1. 1998. Výhodou je suverénně nejnižší pojistné z celého trhu. Nevýhodou je základní asistence pouze jako připojištění.

Uniqua pojišťovna

Maximální bonus ve výši 50% může být dosažen po deseti letech bez nehod. Při vyšším množství škod může dosáhnout pojistné až dvojnásobku původního (beze slev) pojistného. Za každou havárii se Vám odečítá 36 měsíců bez nehody. Pojištění se nevztahuje na zemětřesení a pak záleží na variantě, zda dané riziko je kryto, či není. Maximální stáří vozidla je 15 let. Uniqua pojišťuje do výše 2,5 milionu korun. S některými luxusnějšími značkami automobilů zde nepochodíte. Cenou je někde uprostřed trhu, občas je dražší. Výhodou je velká sleva, pokud máte vozidlo dostatečně zabezpečeno.

Wüstenrot

Jako u jediné pojišťovny nezáleží na bydlišti pojistníka. Dosáhnout lze až 60% slevy za desetiletý bezeškodní průběh. Při velké nehodovosti se nemusíte obávat velkého zvýšení pojistného, nejhorší sazba, které můžete dosáhnout je rovna pojistnému beze slev. Za každou nehodu, kterou způsobíte, se odečítá 24 bezeškodních měsíců. Pojištění se nevztahuje na poškození kabeláže, poškození zaparkovaného vozu a střet se zvířetem. Vztahuje se na střet se zvěří. Maximální pojistná částka není stanovena, nepojišťují se vozidla starší 10-ti let. Sjednat je možné „havarijko“ na všechny tovární značky, u některých je to individuální. Cena je někde uprostřed, díky velkému bonusu za jízdu bez nehody se ovšem můžete dostat relativně nízko. Výhodou je nízké pojistné pro obyvatele Prahy.

Autor ilustračního obrázku: AaronLMGoodwin

Sdílejte článek s přáteli


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.